21 marca – obchody Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto, które obchodzone jest na całym świecie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa od 2005r.

Data wiąże się z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu, czyli pojawieniem się w niej, podczas podziałów komórkowych, dodatkowego chromosomu. Stąd data obchodów tego Dnia – 21.03.

Symbolem Dnia Osób z Zespołem Downa są kolorowe skarpetki, które w tym dniu zakłada się koniecznie nie do pary. W ten sposób solidaryzujemy się z osobami z Zespołem Downa. Chromosomy swoim wyglądem przypominają skarpetki a dodatkowy trzeci chromosom znajdujący się w 21 parze chromosomów jest tym „nie do pary”.

Także nauczyciele, uczniowie i przedszkolaki naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego chodziły w tym dniu w różnych skarpetkach.

sdozd 7
sdozd 3