Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2023r.

,,Kiedy umrzeć mam za Ciebie, kiedy sztandar zwinąć mam, na każdego kiedyś przyjdzie pora" – wybrzmiało z ust uczniów klasy 1a na początku spotkania.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy II Konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

W tym roku obchody rozpoczęliśmy w szkole, p. Iwona Chowańska – historyk – przybliżyła społeczności szkolnej losy Żołnierzy Wyklętych, następnie uczniowie każdej klasy ubrani w stroje z lat 40. i 50. odśpiewali pieśni patriotyczne związane właśnie z ostatnimi Rycerzami Rzeczypospolitej.

O godzinie 12:00 dyrektor p. Monika Janiszyn, p. Iwona Chowańska, Poczet Sztandarowy oraz klasy ósme wzięli udział w gminnych obchodach tego święta. Zostały one zorganizowane z inicjatywy p. Roberta Dziergwy, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sycowie pod obeliskiem poświęconym Tajnej Organizacji Mała Garstka, które działało w okresie powojennej Polski właśnie w murach naszej szkoły. Podczas obchodów wystąpili uczniowie klasy 1a, którzy wykonali pieśń patriotyczną „Epitafium dla majora Ognia” Andrzeja Kołakowskiego.

1 marca społeczność naszej szkoły „zachowała się jak trzeba”.

 

Święto szkoły 16
Święto szkoły 15
Święto szkoły 14
Święto szkoły 13
Święto szkoły 12
Święto szkoły 11
Święto szkoły 10
Święto szkoły 9
Święto szkoły 8
Święto szkoły 7